Direnişi Desteklemek için Uluslararası Beyrut Konferansına Çağrı

Ekim 23, 2006

hAYDİ beyrutaUluslararası Beyrut Konferansı bütün dünyadan siyasi parti, sendika, hareket ve dernek temcileriyle, çeşitli siyasi, entelektüel ve kültürel kişilikleri İsrail saldırılarına karşı Lübnan halkının direnişini selamlamak amacıyla bir araya getiriyor. Amaç, Lübnan’a ve bölgeye yapılacak yeni bir saldırıya karşı hazırlanmak ve evrensel bir tehdit oluşturan küresel ve sürekli savaş politikalarına karşı çıkan güçlerin eylemlerini koordine etmek.İnisiyatif Temmuz/Ağustos 2006’daki İsrail’in Lübnan saldırısı sırasında yoğun bombalamalara karşın oraya giden dayanışma delegeleri sayesinde ortaya çıktı. Bu inisiyatif hem Arap dünyasında hem de uluslararası düzeyde büyük ilgi gördü; inisiyatif, savaş mantığına ve sömürgeci hegemonyaya karşı çıkan güçlerin bir araya gelme, mücadele etme ve koordinasyon gibi ihtiyaçlarına karşılık geliyor.

Lübnan Komünist Partisi, Hizbullah, Ulusal Birlik Platformu, Halk Hareketi ve Samidun (sivil toplum örgütleri ağı) Lübnan’dan çağrıda bulunanlar arasında.

Genel Politik Çerçeve:

Lübnan sürekli bir Amerikan-İsrail salgınlığı altındadır. 33 gün süren askeri saldırı uluslararası anlaşmalarca belirlenmiş bütün kuralları ve kısıtlamaları ihlal ederek, yeni emperyal düzenin ekonomik, politik ve toplumsal bütün alanlarda kurmak istediği modeli de göstermiş oldu: bütün yönetmeliklerden ve yasalardan kurtulmuş gücün hegemonyası: tam bir Orman Kanunları Dünyası.

Savaşın yürütülmesine ABD doğrudan katılmıştır. Her an daha aktif bir rol oynayabilir. ABD askeri eylemlerini tamamlayan ve Lübnanlıları içerde birbirine düşürüp, karışıklığa ve bölünmeye yol açan stratejiler geliştiriyor. Bu da Amerikan egemenliğine karşı çıkan bütün güçleri, özellikle İran ve Suriye’yi ama ayrıca Washington’un müttefiklerini de hedef alan daha büyük bir bölgesel planın parçası. Bölge ülkeleri arasındaki herhangi bir birliğe, herhangi bir muhalefete karşı çıkılmalıdır. Böyle bir strateji bu ülkelerin birliğini tehdit etmekte ve bölünmelerine yol açmaktadır. ABD Dışişleri Bakanı Condoleeza Rice’ın dediği gibi amaç “Yeni bir Ortadoğu” yaratmaktır. ABD benzer bir şekilde “Büyük Ortadoğu” yaratmayı hedefleyerek Irak’a savaş açmıştı.

ABD İsrail’le birlikte, Hizbullah’ı silahsızlandırmak için bilenmiş durumda, çünkü Hizbullah bölgede egemenlik kurma ve uluslararası toplumu tamamen susturarak Filistin’i yıkma ve ilhak etme çabalarını engellemektedir.

İsrail savaş aygıtının acımasızlığına rağmen, direniş saldırıları durdurmayı başardı. Lübnan halkının bombalamalara boyun eğmeyi reddetmesi; direniş hareketinin etkinliği ve içinde İslamcı, demokrat, ilerici ve komünistlerin de bulunduğu geniş bir siyasi akımın ve ayrıca farklılığına rağmen birleşik ve örgütlü bir halk hareketinin ortaya çıkması; bunların hepsi saldırı sırasında sürekli baskı altında olan ulusal birliğin korunmasına katkıda bulundu. Siyasi eğilimlerine bakmaksızın bütün Lübnan halkı ABD ve İsrail’in planlarına karşı çıktı ve onları engelledi.

Buna rağmen, Washington ve Tel Aviv askeri yolla elde edemediğini siyasi yollarla elde etmekte kararlı. Savaş başladığı sıralarda saldırıyı gerçekleştiren bazı yönetimlerin de katılımıyla yapılan G8 toplantısında alınan kararlar, ABD ve İsrail’in planlarını durdurmayı başaramayan Uluslararası Toplumun yetersizliğini ortaya koymaktadır.

Fırsat doğar doğmaz Lübnan’a yönelik yeni bir ABD-İsrail saldırısı gerçekleşecektir. Bu nedenle erken davranıp bunu engellemek zorundayız.

Amaçlar:

Uluslararası konferans şunun için organize ediliyor:

1. Lübnan halkının direnişini selamlamak

2. Direnişi destekleme yollarını tartışmak

3. En doğrudan biçimiyle Lübnan’daki, daha sürekli ve yıkıcı biçimiyle Irak ve Filistin’deki ve ayrıca Iran, Suriye ve bütün bölgede hazırlığı yapılan saldırılara karşı çıkmak ve bunları mahkûm etmek.

Uluslararası konferans ayrıca şunları amaçlıyor:

I – Saldırıyı ve stratejilerini oluşturan öğeleri incelemek. Bir sonraki saldırıyı engellemek için bütün güçler ve gruplar arasında gerçek bir koordinasyon kurabilmeyi ümit ediyoruz. Beş atölye önerilmektedir. Verimliliği sağlamak için katılım sınırlı tutulacaktır. Atölyeler:

1. Uluslararası Adalet Mahkemesi, halk mahkemeleri önerileri (Russell tipi) ve yurttaşlık prosedürünün incelenmesi de dahil olmak üzere yasalar ve hukuk

2. Küresel medya

3. Yeniden inşa ve kent planlaması

4. Arap örgütlenmesi,

5. Strateji

Atölyelerin her biri için yönlendirici bir grup hazırlanacaktır.

II – Ulusal haklarının bütünlüğü açısından Filistin halkının mücadelesiyle uluslararası dayanışmayı artırmak.

III – İşgali sona erdirmek için Iraklıların temel taleplerini desteklemek.

Lojistik özellikler:

Konferans 16–19 Kasım 2006’da Beyrut’ta gerçekleştirilecektir. Katılımcıları davet etmek için bir komite görevlendirilmiştir. Komite, Komünist Partisi, Hizbullah, Ulusal Birlik Platformu, Halk Hareketi ve Samidun sivil toplum örgütleri ağı olmak üzere Lübnanlılardan oluşmaktadır.

………………………………………………………………………………………………

Program

16 Kasım, Perşembe:

18:00 – Açılış.

17 Kasım, Cuma:

-09:00 / 13:00 – Atölye toplantıları – her atölye toplantısına yalnızca ilgili katılımcalar katılacaktır.

– 13:00 / 15:00– Öğle yemeği

– 15.00 / 19:00 – Beyrut’un güney banliyölerine ziyaret

Aynı saatte, Arap katılımcılar için bir Arap platformu oluşturmak için toplantı

– 19:00 / 22:00 – Film gösterimi, tiyatro…

18 Kasım, Cumartesi:

– 09:00 / 13:00 – Atölye toplantıları

Çeviren: Mustafa Bektaş

Reklamlar

One Response to “Direnişi Desteklemek için Uluslararası Beyrut Konferansına Çağrı”

  1. Vahdet Says:

    Gerek 2008 nisan ayı içerisinde Marmara Üni. UHÇK tarafından düzenlenecek,Uluslararsı Ortadoğu Forumu düzenleyicisi olarak gerekse 2006’dan bu yana yeni bir yaşamsal öğreti oluşturmak iddası ile hep berbaber yaşamı savunduğumuz elyazmasi.org mensupları olarak Ortadoğu’nun dış söylemlerle ne büyüyeceğini ne küçüleceğini halkaların söz sahibi olacağı gerçek egemenler olacağı güne kavuşmak için birlikte terlemeye çağırıyoruz.

    Selam ve Sevgi ile
    elyazmasi.org | http://www.middleeast-forum.org


Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: